Menu
Jak to!

Usuwanie tapet: tak to się robi!

Porady, jak usunąć tapetę

Usuwanie tapety nie jest najłatwiejszym zadaniem. Mimo to, warto to zrobić, jeśli chcesz przykleić na ścianie nową tapetę. Dlaczego? Ponieważ nowa tapeta zwykle nie przylega dobrze do wcześniej nałożonej tapety.

Klej do tapet częściowo składa się z wody. Oznacza to, że możesz usunąć starą tapetę przy pomocy wody. Jeśli zamierzasz nałożyć na starą tapetę nowy klej do tapet, stara i nowa warstwa tapety będą ze sobą reagować – w efekcie, nowa tapeta może źle się trzymać lub mogą pojawić się na niej bąbelki (pęcherzyki powietrza). Można spróbować usunąć je nakierowując na nie ciepłe powietrze z suszarki, jednak ten sposób nie zawsze działa. W efekcie Twoja nowa tapeta nie będzie prezentować się na ścianie tak, jak tego oczekujesz. Zalecamy, aby przed nałożeniem nowej fototapety zawsze usunąć starą warstwę fototapety. Oto kilka wskazówek, jak to zrobić.

# Im lepiej się przygotujesz, tym większy osiągniesz sukces

Trudno jest po prostu zedrzeć tapetę. Aby ją usunąć, potrzebujesz dużo wody. Przydadzą się też szpachelka, dziurkacz do tapet, taboret i plandeka. Ochroń podłogę i meble nakładając na nie plandekę. Pomoże to zapobiec uszkodzeniom spowodowanym przez wodę. Postaraj się też odłączyć zasilanie. Jeśli to możliwe, przyda się również usunięcie listew przypodłogowych i gniazdek ze ścian. Dzięki temu lepiej usuniesz resztki tapety. To wszystko – czas zacząć pracę!

Materiały do usuwania tapet

  • Woda (letnia);
  • Spryskiwacz do roślin lub wiadro z wodą, ewentualnie ze środkiem do namaczania tapet;
  • Gąbka lub stara szmatka;
  • Stołek lub domowe schody, tak, aby dostać się do wszystkich rogów i kątów;
  • Ostra szpachla, nóż;
  • Parownica do tapet i/lub dziurkacz do tapet;
  • Plandeka chroniąca podłogę i meble przed uszkodzeniem przez wodę;
  • Worek na śmieci na resztki tapety.

# Namocz tapetę

Napełnij wiadro lub spryskiwacz do roślin letnią wodą. Następnie dobrze zwilż ścianę spryskiwaczem, gąbką lub starą szmatką. Pozostaw mokrą tapetę na kilka minut, dopiero później zacznij ją usuwać. Najprostszym sposobem jest odcięcie tapety szeroką (i ostrą) szpachelką. Warto zrobić to ostrożnie, aby nie ryzykować uszkodzenia ściany. Jeśli tak się stanie z pewnością czeka Cię dużo więcej pracy, na którą prawdopodobnie nie masz ochoty.

# Usuń tapetę za pomocą płynu do płukania tkanin lub Biotexu

Dodaj odrobinę płynu do płukania tkanin, Biotexu lub innego środka do namaczania tapet do ciepłej wody, a usunięcie tapety będzie jeszcze łatwiejsze. Reszta mówi sama za siebie (przeczytaj wskazówkę powyżej).

# Skorzystaj z parownicy

Czy letnia woda z dodatkiem specjalnego środka to jednak za mało, aby zmoczyć tapetę? A może musisz usunąć bardzo duży obszar pokryty tapetą? Wypożycz lub kup parownicę do tapet w sklepie dla majsterkowiczów. Dzięki temu jeszcze łatwiej usuniesz starą tapetę. Napełnij urządzenie wodą i poczekaj, aż woda się nagrzeje. Następnie przykładaj parownicę do tapety przez kilka sekund do momentu, aż tapeta stanie się miękka. Później możesz ją łatwo usunąć za pomocą szpachli.

# Gotowe? Czas usunąć resztki

Jeśli udało Ci się usunąć całą tapetę ze ścian, możliwe, że pozostaną na niej resztki kleju. Nie zapomnij ich usunąć, aby uzyskać najlepszy efekt z nową tapetą. Często można usunąć pozostałości kleju za pomocą twardej szczotki i wody. Czy podczas usuwania tapety zauważasz pęknięcia lub inne uszkodzenia? Skorzystaj z pomocy wypełniacza. Kiedy wyschnie, nie zapomnij jej później przeszlifować. W ten sposób niedoskonałości znikną i nie będą widoczne przez nową tapetę.

Dzięki tym wskazówkom usunięcie tapety to bułka z masłem. Później możesz bez problemu nakleić nową fototapetę. Instrukcję naklejania naszej fototapety znajdziesz tutaj. Jeśli nie wybrałeś jeszcze nowej fototapety, zapraszamy do zapoznania się z naszą bogatą kolekcją fototapet. Fototapety produkujemy w ciągu 24 godzin, dzięki czemu swoją fototapetę otrzymasz od 1 do 3 dni roboczych.